Antalya AKEV Üniversitesi, 2017

Program Hakkında

Geleneksel Türk El Sanatları lisans programı mezunları çeşitli sektörlerde tasarımcı olarak çalışabilecekleri gibi bu alanda araştırmacı ve akademisyen olmak üzere yüksek lisans ve doktora eğitimlerine devam edebilirler. Mezun olan öğrencilerimizin eğitim aldıkları yıllar boyunca görmüş oldukları çeşitli dersler ve onları uzmanlaşmaya yönlendiren seçmeli derslerdeki birikimleri ve yetenek düzeyleri ile önlerinde çok çeşitli çalışma olanakları vardır.

Bölüm, Geleneksel Türk Sanatları çerçevesi içinde, sanat formasyonu alarak, görme ve algılama yetisi kazanmış geleneksel değerlerimizi özümseyerek, ilgili alanlarda sanatsal yapısıyla çağdaş ve özgün yaklaşımlar getirebilen yaratıcı elemanların yetiştirilmesini amaçlar. Eğitim süreci, Geleneksel Türk El Sanatları kapsamında bilimsel araştırmaları, yaşayan ve gittikçe yok olan sanat ürünlerinin saptanması, arşivlenmesi ve Türk Kültür birikiminin sistematik değerlendirilmesini oluşturmayı amaçlamaktadır. Seramik-Çini eğitiminde; Geleneksel sanatlarımızın estetik özellikleri ve prensiplerinden faydalanarak çağdaş ve yeni değerler kazanmasını ve gelişmesini sağlamaktadır. Mezunlar ilgili alanda sanatçı olarak çalışabilir. Eski eserlerin bilimsel yöntemler ile bakım ve onarımını yapabilir, seramik ve çini sektöründe tasarımcı olarak çalışabilirler. Halı-Kilim-Eski Kumaş Desenleri-Keçe derslerinde; Kirkitli Dokumalar, Baskı ve Dokuma Sanat dallarında (Tekstil El Sanatlarını içeren) teorik ve uygulamalı dersler yer alır. Bilgisayarlı Tasarım dersleri ile sanat alanındaki çalışmalara ayrı bir boyutta destek verilir. Ayrıca, Tekstil Restorasyonu ve Konservasyonu ile ilgili olarak temel bilgiler aktarılır. Eğitim sürecinde tamamlanması zorunlu olan mesleki stajlar, yaşayan Tekstil dünyası ile eğitim programlarını bütünlemektedir. Programları tamamlayanlar ilgili sanat dallarında, Restorasyon-Konservasyon ve Ekspertiz konularında görev alabilirler. Geleneksel Sanatlar ile ilgili sürekli bağlantılı olduğumuz yurtiçi ve yurtdışı uzmanlar ve ilgililer, eğitim programımızın en önemli destekleyicisidirler.Akademisyen olarak çalışmak isteyen ve buna ilgi duyan öğrencilerimiz Y.Lisans progamına başvurup kabul edildikten sonra üniversite bünyesinde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başlayabilirler. Çalışmalarında başarılı oldukça Doktora derecesini alabilir. Sırasıyla Yrd.Doçent, Doçent ve Profesörlük derecelerine ulaşabilirler.

Temel Geleneksel Türk El Sanatları formasyonu vermeyi amaçlayan zorunlu dersler sürecinde, strateji ve yöntem şöyle açıklanabilir: Eğitimin ilk yılında öğrencilerin Geleneksel Türk El Sanatları konularında genel bilgileri almaları, yetenek ve becerilerinin geliştirilmesini hedefleyen ve öğrencinin düşünce ufkunu açan "yaratıcı" tasarım eğitimi yapılmaktadır. İlk yılın ardından Tasarım Dersleri nitelik değiştirerek uygulanabilir, teknoloji ağırlıklı tasarımlara doğru yönlendirilmektedir.

Öğrencilerin “kendisiyle, doğayla ve diğer insanlarla barışık, kendi iç zenginliğinin sınırlarını keşfeden, olayları ve olguları kendi süzgecinden geçirebilen, kendi yaratıcı potansiyelini açığa çıkartmak ve bu potansiyelini sonuna kadar geliştirmek için güç sergileyen ve sürekli yetkinleşen” insanlar olabilmeleri için her türlü bilim, kültür, sanat ve sosyal etkinlik alanlarını oluşturmaktır.

Güncel duyuru bulunmamaktadır.
Haber girişi yapılmamıştır.
Bu hafta için etkinlik girilmemiştir

Kadriye Mah. Celal Bayar Cad. No:5-6 Serik/ANTALYA

444 1 264

info@akev.edu.tr

akev.edu.tr


BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN


Img

Yükleniyor